Sıkça Sorulan Sorular
Glutensiz TariflerEVDE GLUTENSİZ TAM EKMEK

  ( Tarif,çölyaklı arkadaşımız Servet Sarışın`a aittir. )

   Malzemeler
-----------------

    1.5 su bardağı ılık su
    1 tatlı kaşığı YUVA toz maya
    1 yumurta
    1 yemek kaşığı toz şeker
    1/2 çay kaşığı tuz
    1/2 su bardağı PINAR
 LAKTOZSUZ Süt
    1/2 çay bardağı mısır özü veya zeytinyağı
    2 su bardağı SİNANGİL
 GLUTENSİZ UN
    


  Önce bir cam bardakta; 1 buçuk su bardağı ılık su ile (kaynar olmasın maya bloke olur ve şişmez), 1 tatlı kaşığı Yuva Toz Mayayı (tohum gibi olan) ezin.
  Sonra çukur bir cam kapta 1 yumurtayı, 1 yemek kaşığı toz şekeri, yarım çay kaşığı tuzu, (tuz koymasanızda olur) yarım su bardağı Pınar Laktozsuz Sütü, yarım çay bardağı mısır / yada zeytin yağını çırpın.
  Üzerine sırasını takip ederek 2 su bardağı dolusu Sinangil Glutensiz Ununu ( / veya schar Mix B / veya Metvak Ununu eleyerek), üzerine başta hazırladığınız mayalı ılık suyu döküp iyice karıştırın. Maya yanıt verinceye kadar yani hafif kabarır gibi oluncaya kadar karıştırmayı sürdürünüz.
   Sonra zaman ve ısı ayarlı ev elektrikli fırınınızın sıcaklık ayarını 200 dereceye ve zaman ayarınıda 20 dakikaya ayarlayıp çalıştırmaya başlayınız.
   Hamuru yaklaşık 25x12x7 ölçülerindeki küçük dikdörtgen teflon kalıba döküp yayınız. Üzerini bir bez peçete ile iyice örtüp yazın güneş gören  bir ortamda , kışın ise kalorifer peteğinin üzerinde 15 dakika bekletiniz. Hamur mayalanınca bezi alıp bir bıçak ile hamurun üzerini çizip fırına koyunuz.
   Minik bir metal kaba  yarıya kadar su koyup bu kabı fırının arka köşesine yerleştiriniz.
   Fırınınızı 200 derecede 50 dakikaya ayarlayınız. Pişme esnasında asla fırının kapağını açmayınız.
   İki kalıbınız varsa 2 dikdörtgen kalıp bir fırına sığacağı için;  aynı anda iki ekmek pişirebilir tasarruf sağlamış olursunuz. Pişen ekmeğin üzerine organik bir fırça ile su sürüp, üzerini bezle soğuyuncaya kadar örtünüz. Soğuyan ekmeklerinizi dilimleyip poşetleyiniz.


Glutensiz Yemekler Glutensiz Mekanlar