Sıkça Sorulan Sorular
Glutensiz Tarifler

 ÇÖLYAKLILAR NİÇİN KOZMETİKLERİN GLUTENSİZ OLANINI SEÇMELİDİR…?

 

    Gluten raf ömrünü uzatıcı, kabartıcı ve nem tutucu özelliklere sahiptir. Bu nedenle  gıda ve ilaç  sanayinde  kullanıldığı gibi KOZMETİK sektöründe de bu özelliklerinden dolayı dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. 

   Dolayısıyla Gluten, günlük hayatımıza gıdalar ve ilaçlar  dışında, dudak nemlendiricileri, kremler, güneş koruyucular, diğer kozmetik ürünler, makyaj malzemeleri , diş macunları, şampuan, saç kremi ve hatta sabunlarla da girmektedir.

   Kozmetikler, şampuanlar ve ev temizleyici maddelerde yer alan glutenin ağıza kaçma riski taşıdığından, bu malzemelerin glutensiz olanları seçilmelidir. Bazı makyaj malzemeleri, kremler de hassas çölyaklara dokunabilmektedir. Özellikle Ruj , dudak kalemi,el kremi gibi ürünlerde ağıza kaçma ihtimali yüksektir…Dolayısıyla bu ürünlerin mutlaka glütensiz olanlarını tercih etmek gerekir.

    Güneş koruyucu ,  göz farı , allık gibi ürünlerde ise ağza kaçma riski yoktur ancak bazı hassas çölyaklılarda cilt alerjisi ve döküntülere sebep olmaktadır.Dermatitis Herpetiformis hastalığında olduğu gibi bazı çölyaklılarda kaşıntı ,kabarmalar oluşabiliyor…

    Dolayısıyla bu ürünlerin mutlaka glütensiz olanlarını tercih etmek gerekiyor…

    Ürün ambalajlarında gluten ile ilgili bir bilgi yok ise mutlaka üretici firmadan konu ile ilgili bilgi istenmeli ve gelecek olan cevaba göre tüketilmeli veya tüketilmemelidir…


Glutensiz Yemekler Glutensiz Mekanlar