Sıkça Sorulan Sorular
Glutensiz Tarifler

DİYETE UYULMAZSA…


                        

   ÇÖLYAKLILAR İÇİN 1 DİLİM EKMEK YEMEK 1 BARDAK ÇAMAŞIR SUYU İÇMEK GİBİDİR…

  Çölyak tanıdan sonra hastalık olmaktan çıkar, tam bir yaşam biçimine dönüşür,  Tanı alan bireyler artık hasta değildir. Onlardan çölyak hastası değil, çölyaklı olarak söz edilir. Çünkü glutensiz yaşam biçimi ile sağlıklarına kavuşur  ve olağan bir yaşam sürebilirler. Tanının gecikmesi veya tanıdan sonra diyete uyumsuzluk yaşam sürelerini kısaltır.

  Çölyaklılar için glutensiz diyet risksiz bir yaşam demektir. Asla kaçamak yapılmamalıdır. Kesin ve net olarak uygulanmalıdır. Azıcıktan bir şey olmaz düşüncesi tamamen yanlıştır. Ufak kaçamaklar anında bulgu vermez, sinsi bir gidiş gösterir.

   Çölyak hastaları uymaları gereken diyetlerine uymadıkları zaman veya  tanı gecikmesi durumunda ilk etapta incebağırsak yüzeyindeki villuslar hasar göreceğinden özellikle B12 olmak üzere vitamin eksiklikleri,kansızlık, yorgunluk, halsizlik, nefes darlığı ,kemik ağrıları,kemik erimesi ,gaz ve ishal sorunları başlar.Diyete uyumsuzluk devam ettiğinde ise  troit hastalıkları,diyabet , ağız, boğaz, yemek borusu ve bağırsak kanseri, lenfoma gibi kötü huylu hastalıkların görülme olasılığını 3-6 kez artırır.   Ayrıca lösemi, meme kanseri, pankreas, safra yolu ve akciğer zarının kötü huylu hastalıkları açısından da risk artmaktadır. Özellikle sessiz çölyaklılar hastalığın sinsi gidişi nedeni ile daha fazla risk taşımaktadır. Bu tür hastalıkların önlenmesinde erken tanı ve diyete uyum büyük önem kazanmaktadır,

  Glutensiz diyete uyulmazsa çeşitli kanser ve tümörler gelişebilir. Uyulduğu sürece tüm çölyaklılar normal bir yaşam sürerler. 

  *  Bu yazı , Prof.Dr.Sema Aydoğdu makalelerinden derlenmiştir...


Glutensiz Yemekler Glutensiz Mekanlar